החצר שלכם ערוכה לחורף?

על מנת שהחצר הביתית שלנו תקבל אותנו בחיבוק בקיץ – עלינו לשמור עליה לאורך חודשי החורף הקרים. בימים הקרים והגשומים שבחורף אל לנו לשכוח שהחצר שלנו מכילה צמחים, רהיטים ומוצרי הצללה שעלינו לשמור ולהגן על שלמותם על מנת ליהנות מהם גם בקיץ הבא. על מנת לצלוח את החורף יש מספר פעולות קטנות אך חשובות שעלינו לבצע:

הקפידו לכסות את רהיטי הגן והמכשירים

בגינה שלנו נמצאים ריהוט הגינה והמכשירים שרכשנו כמו גריל, מתקני שעשוע  לדוגמא. מוצרים אלו ניתנים לשמירה די בקלות באמצעות כיסויי חורף המתאימים למידותיהם. יש להקפיד לכסות את הפריטים בחצר בכיסוי עמיד שיהיה חסין בפני חדירת מים. מרבית הכיסויים הללו עשויים מחומר פלסטי עמיד כמו PVC ועדיף שיותאמו במיוחד לכל מכשיר אותו אנו רוצים לכסות. הכיסויים ניתנים להסרה בימים שטופי שמש, נשארים יבשים ולא ניזוקים. הקפידו לסגור ולקפל כל מוצר הצללה ושמשיות שרכשתם על מנת שלא יתעופפו ברוח וישברו.

טיפול בצמחיה במתכונת חורף

בסתיו העצים שבחצר הבית משילים את עליהם ומכסים את שטח החצר כולה. עלינו להקפיד לאסוף את העלים ולא לאפשר ללכלוך רב שהם מייצרים להשתלט על הגינה. בזמן סופה עלולים צמחים בעלי ענפים דקים להישבר, עצים זקנים ולא בריאים עלולים לקרוס ואם מדובר בצמחים גבוהים ישנה סכנה שהם יפגעו בחוטי חשמל או בדפנות הבית במקרה והם נופלים כתוצאה מרוחות או שלג. חשוב מאוד לגזום את הענפים השבורים, לאסוף ולרכז את כל נשורת הצמחייה שנצברת בקיץ ולא לתת לה להתפזר בכל הגינה. עצים וצמחים גבוהים יכולים להוות סכנה אמיתי בעת סערה – אם יש צורך לגזום אותם אל תחששו – פעולה זו רק תעזור להם לשגשג שוב באביב.

להקפיד על ניקיון בנקודות הניקוז

אחת הנקודות החשובות ביותר בזמן תכנון הבית הוא הקצאת אזורים נכונים לטובת ניקוז המים שמצטברים בחצר. במשך כל החורף המרזבים וצינורות המשפך מובילים את המים לנקודת ניקוז אחת. בהתאם לשיפוע ומיקומה של נקודת הניקוז הנמוכה ביותר בחצר עלינו להקפיד כי המים לא עומדים וגורמים נזקים וכי יש להם לאן להתנקז. עם בוא החורף בצעו סריקה מדוקדקת של המרזבים והמשפכים ובדקו עם בוא הגשם הראשון את מיקומן של השלוליות. אם אתם מזהים נקודות בהם מצטברות כמויות גדולות של מים ללא יכולת ניקוז עליכם למצוא פתרון על מנת שמים לא יחדרו לבית.

הגדרה מחדש של שעות ההשקיה וכמות המים הדרושה

עם תחילת החורף מומלץ לווסת את כמות המים הנצרכת להשקיה בכ– 30% פחות מאשר בימי הקיץ.  בחורף הצמחים זקוקים בעיקר למזון ולא למים והם זקוקים רק למינון נמוך יחסית. עם תחילת העונה הגשומה יש לתכנת מחדש את כמות המים המוקצית להשקיה באמצעות מחשב ההשקיה שנמצא במערכת ההשקיה הביתית. עדכון הנתונים במערכת יגרמו לחסכון בכמות המים ויאפשר גם לשמור על חייהם של צמחים רבים שישרדו את החורף ויחזרו ללבלב עם בוא האביב. טיפול במערכות ההשקיה ותכנות המחשב לחסכון יגרמו לכך שהצמחים יגיעו לאביב בריאים עם יכולת לצמוח מחדש. כדי לחסוך במים, מומלץ כבר בסתיו לפזר דשן גרגרי שמשחרר נוזלים בצורה מבוקרת.

 

 

 

No comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *